حضور مرموز گوگل در ایران

سایت تراشه، شرکت آمریکایی Google علامت تجاری خود را در اداره مالکیت صنعتی ثبت کرده است.

در آگهی ثبتی که در روزنامه رسمی کشور برای ثبت علامت تجاری Google به چاپ رسیده است نوع کالا، انواع نرم‌افزار کامپیوتر برای جستجو، جمع‌آوری و گرد‌آوری، استخراج، دسته‌بندی، فهرست‌بندی و سازمان‌دهی اطلاعات در ترمینال‌ها و کامپیوتر‌های شخصی ذکر شده است.

انواع نرم‌افزار کامپیوتر برای ایجاد و تهیه فهرست و نمایه (index ) اطلاعات، فهرست و نمایه وب سایت و فهرست و نمایه دیگر منابع اطلاعاتی، انواع ماوس‌پد و انواع کالا‌های مشابه از دیگر انواع کالا‌های ثبت شده با علامت تجاری Google است. مدت اعتبار این علامت تجاری در ایران 10 سال ذکر شده است.

در شرایطی علامت تجاری Google در ایران به ثبت رسیده است که ایران و آمریکا هیچ رابطه تجاری با یکدیگر ندارند.
مسئول ثبت اختراعات در اداره مالکیت صنعتی گفت: هیچ محدودیتی برای ثبت علائم تجاری از سوی هیچ کشوری وجود ندارد. او اضافه کرد: تمامی کشور‌ها می‌توانند علایم تجاری خود را در ایران به ثبت برسانند و Google نیز از این قاعده مستثنی نیست. مهم نیست که این علامت از سوی چه کشوری پشتیبانی می‌شود مهم این است که این علامت در ایران به ثبت رسیده است. ایران عضو کنوانسیون پاریس است از همین رو هر علامتی که در ایران به ثبت برسد طبق آن کنوانسیون با آن برخورد خواهیم کرد. طبق آن هیچکس به جزء ثبت‌کننده علامت تجاری حق بهره‌برداری از آن علامت را ندارد.

او در جواب این که Google یک شرکت آمریکایی است، گفت: علامت تجاری در ایران به ثبت رسیده است از همین رو هیچ تضاد و مشکلی ایجاد نمی‌شود. به نظر می‌رسد گسترش فعالیت‌های گوگل در ایران محدود به اخبار فوق نمی‌شود و در آینده از گوگل مرموز در ایران بیشتر خواهیم شنید.

/ 0 نظر / 5 بازدید